Poradnik


Wybielanie nakładkowe zębów

Jest przeprowadzane samodzielnie przez pacjenta w domu po wcześniejszym instruktażu w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie polega na utlenianiu barwników, aż do uzyskania całkowicie bezbarwnych związków chemicznych, dlatego ostateczny efekt zabiegu zależy od typu oraz intensywności przebarwień.
Wybielaniu ulegają tylko powierzchnie szkliwa, wypełnienia oraz uzupełnienia protetycznepozostają bez zmian. Ewentualnej wymiany wypełnień można dokonać najwcześniej po 2 tygodniach od zakończenia wybielania.
Całkowity czas wybielania trwa średnio od 2 do 4 tygodni w zależności od typu przebarwień.

Preparaty do wybielania domowego są aplikowane na zęby za pomocą nośnika w postaci nakładki wybielającej wykonanej z miękkiego tworzywa termoplastycznego, sporządzonej indywidualnie dla każdego łuku zębowego.

Warianty wybielania domowego /nakładkowego/ :

  1. Stosowanie nakładki w czasie snu przez 4 – 8 godzin lub
  2. Stosowanie nakładki w ciągu dnia przez 4 – 6 godzin lub
  3. Stosowanie nakładki dzienno-nocne, ale między oboma zabiegami musi być co najmniej 2 godziny przerwy.


Wskazówki dla Pacjenta
  1. Przed przystąpieniem do wybielania należy dokładnie oczyścić zęby.
  2. Przed każdym zabiegiem nałożyć na dno nakładki porcję preparatu odpowiadającą wielkości ziarna pieprzu /tj. kuleczka średnicy 3 mm/ na każdy wybielany ząb.
  3. Nadmiar żelu usunąć chusteczką higieniczną.
  4. Nałożyć nakładkę na zęby i upewnić się, czy jest prawidłowo osadzona.
  5. Po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy umyć pastą z fluorem, a nakładkę przepłukać bieżącą, letnią wodą.
  6. Żel wybielający należy przechowywać w lodówce.
  7. W czasie stosowania preparatu wybielającego nie wolno spożywać żadnych potraw przebarwiających lub zawierających kwasy jak np. kawy, napojów typu coca cola, czerwonego wina, soków i owoców cytrusowych, kiszonej kapusty, leków przeciwko nadkwasocie żołądka, jagód, czerwonych buraków oraz nie wolno palić papierosów. Substancje te mogą obniżać efektywność procesu wybielania.
  8. Gdy nakładki są nałożone na zęby, nie wolno spożywać posiłków, ani pić napojów.
  9. W czasie używania preparatu może pojawić się wzmożona wrażliwość zębów na zimno i ciepło. Należy wówczas przerwać stosowanie preparatu lub skonsultować się z lekarzem. Dolegliwości te znikają po 1-3 dobach od zabiegu, dlatego też przez 24 godziny należy unikać spożywania potraw gorących lub bardzo zimnych.

Przeciwskazania do wybielania domowego
  1. Ciąża i okres karmienia piersią
  2. Choroby ogólnoustrojowe
  3. Stosowanie leków psychotropowych i cytostatyków
  4. Wiek poniżej 18 lat
  5. Zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych
  6. Palenie tytoniu
  7. Zaawansowana fluoroza, nadwrażliwość i próchnica zębów
  8. Stany zapalne przyzębia i błon śluzowych
  9. Uczulenie na składniki preparatu wybielającego i nakładki



Zmiana koloru i kształtu zębów

Pacjenci często są niezadowoleni z kształtu swoich zębów. Czasem można im pomóc w prosty sposób, zmieniając kształt zębów materiałem kompozytowym na jednej wizycie.
W innych sytuacjach pomocne są korony lub licówki ceramiczne. Zmiana uśmiechu pacjenta to często zmiana wyglądu, a czasem duża zmiana w życiu. Zmianę kształtu zębów można wykonać również z zastosowaniem licówek ceramicznych. Dzięki licówkom można skorygować w kształt, długość i kolor zębów.
Trzeba jednak pamiętać, że odbudowa pojedynczego zęba sprawia bardzo duże trudności, ponieważ efekt końcowy zdeterminowany jest podobieństwem do naturalnych zębów sąsiednich, posiadających indywidualną charakterystykę koloru i powierzchni szkliwa.
Licówki jako estetyczne uzupełnienia stałe, mają za zadanie imitować naturalne zęby, które w swojej strukturze zawierają bardzo dużo szczegółów anatomicznych, przebarwień oraz transmitują różne efekty świetlne i kolorystyczne, uzależnione od grubości szkliwa i wieku zęba. Ząb bogaty w szczegóły anatomiczne wymaga dokładnej obserwacji i analizy tak, aby jak najdokładniej odwzorować sąsiednie powierzchnie licowe. Do uzyskania w pełni indywidualnego odwzorowania zęba sąsiadującego niezbędna jest bliska współpraca z technikiem.
Fotografia cyfrowa może być jednym z elementów wspierającym przekaz informacji pomiędzy gabinetem a pracownią protetyczną.
Umiejętność odwzorowania przez technika szczegółów zęba ze zdjęcia umożliwia osiągnięcie finalnego efektu, niemniej jednak bardzo częstym wymogiem jest obecność pacjenta w laboratorium protetycznym. Licówki mogą być mocowane na wszystkich zębach. Wskazane jest jednak, aby stosować licówki głównie w odcinku przednim górnego i dolnego łuku zębowego.